Jak duży powinien być taras? Zaprojektuj swój ogród marzeń!

Nieodłączną częścią każdego nowego domu jest taras – strefa łącząca ogród z wnętrzem domu. Aby dobrze spełniał on swoją rolę, powinien być starannie zaaranżowany. Istotne jest nie tylko jego wykończenie i wyposażenie, ale również wymiary. Jak duży powinien być taras? Sprawdź!

Projektujemy nowy dom: jak duży powinien być taras?

Jak duży powinien być taras, aby nie zaburzył proporcji domu? Architekci zaznaczają, że optymalnym rozwiązaniem będzie budowa tarasu, którego wielkość będzie zbliżona do wymiarów standardowego pokoju, czyli około 12 m2 (maksymalnie – 16 m2). Najbardziej funkcjonalna i ustawna będzie przestrzeń w kształcie prostokąta zbliżonego do kwadratu. Najważniejsze jest, aby taras stanowił integralną, spójną część budynku i współgrał z warunkami przestrzennymi działki. Zwróć uwagę na usytuowanie tarasu. Jeśli chcesz, aby przez całe popołudnie padały na niego promienie słoneczne, zaaranżuj go na  południowej lub zachodniej stronie.

meble-ogrodowe-coria-i meble-ogrodowe-coria-ii meble-ogrodowe-coria-i zestaw-ogrodowy-grado

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobrze usytuowany taras o optymalnej wielkości i wyposażony w odpowiednie elementy może służyć domownikom i gościom od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. W projekcie tarasu warto uwzględnić zadaszenie. Obecnie większość inwestorów pragnących stworzyć nowoczesny i funkcjonalny  w każdą pogodę taras wzbogaca zewnętrzną strefę o metalową pergolę z łączonych modułowo komponentów. Minimalistyczne konstrukcje z aluminiowych elementów wyposażone są w regulowany dach z lameli. Pod pergolą powinno znaleźć się miejsce na wygodne i solidne meble (doskonałym wyborem będzie zestaw wypoczynkowy z technorattanu), gazowego grilla, dekoracyjne palenisko.

 

meble-ogrodowe-monza meble-ogrodowe-rapallo meble-ogrodowe-rondo meble-ogrodowe-rondo